Now Reading
Yarış-Parke Gıcırtısı 2. Bölüm

Yarış-Parke Gıcırtısı 2. Bölüm


Geçen yazımda Şampiyonluk Yarışı hakkında yazmıştım. Bu yazımda ise NBA oyuncuları için şampiyonluktan sonra bir sezon içerisinde kazanılabilecek en önemli ödüllerden olan MVP -yani en değerli oyuncu ödülünden ve Center yani 5 numara pozisyonun evriminden-bahsedeceğim.
NBA’de MVP yarışındaki sıralamalar her hafta oyuncuların sergilediği performans ve takımlarının bulunduğu pozisyon sebebiyle değişmekte. En son NBA’in kendi sitesinde 19 Mart tarihinde güncellenen sıralamasına göre ilk beş şu şekilde gözükmekte: 1. Nikola Jokic (Denver Nuggets), 2. Damian Lillard (Portland Trail Blazers), 3. Giannis Antetokounmpo (Milwaukee Bucks), 4. LeBron James (Los Angeles Lakers), 5. Joel Embiid (Philedelphia 76ers). Listede beşinci sırada olan Joel Embiid, ne yazık ki 12 Mart’da oynanmış olan Washington Wizards maçından beri sakat durumda. Sezonun başından beri Nikola Jokic’le birlikte MVP yarısında birinci sırayı kovalayan Joel Embiid için bu kadar kızışmış bir MVP yarısında işler oldukça zorlaşmış gibi görünüyor. İlk beste olupta sakatlananlar arasında Joel Embiid ne yazık ki yalnız değil. 4. Sırada olan LeBron James de 20 Mart’da oynanan Atlanta Hawks maçında sakatlandı ve yaklaşık 2 ya da 3 hafta sahalara dönemeyeceği açıklandı. Dolaylı olarak işler LeBron için de aynı Joel Embiid’de olduğu gibi oldukça zor gözüküyor. Bu haberlere ne kadar çok üzülsem de, son iki sezonun MVP’si Giannis’in listede 7. likten 3. lüğe çıkması beni mutlu etmedi değil. Her ne kadar son iki sezonda da MVP olduğu için MVP oylamasında oy hakkı olan spor yazarları ve yayıncıların Giannis’e oy vermekte biraz çekineceğini düşünsem de, yarısı daha çok kızdırdığı için &&&&listede büyük bir sıçrayış yapmasına sevinmemek elde değil. 2. sırada yer alan Damian Lillard ise gerçekten absürd sayılar ortaya koymakta. Şu an itibariyle maç başına 30.1 sayı, 4.4 rebound ve 7.7 assist ortalamasıyla oynuyor ve Portland Trail Blazers’ın durumu o kadar sakatlığa rağmen hiç de kötü değil. An itibari ile 22-18 rekoru ile 7. olan San Antonio Spurs’un hemen önünde 25-18’lik bir rekor ile 6. sıradalar. Sezonun başından beri üst MVP yarısında üst sıralardan hiç düşmeyen Nikola Jokic ise muazzam bir sezon geçirmekte. Ayrı zamanda Denver Nuggets’ın atağı tek başına sürüklediğini söylemiş olsak abartmış olmayız bence. Maç başına 27.1 sayı ve 8.6 assist ortalaması ile oynayan bir oyuncu’nun oyunun ofansif tarafında taşıdığı yükü tartışmaya da gerek yok açıkçası. Sadece bir maçını izleyerek bile ofansif anlamda ne kadar çok iş yaptığını anlayabileceğiniz bir oyuncu Nikola Jokic.
Center, 5 numara, Big man NBA’in ve basketbol sporunun yıllar boyunca en önemli gösterilen pozisyonu fakat tüm basketbol severlerin de bildiği gibi günümüz basketbolunda bu durum artık böyle değil ve bu süreç çok da yeni başlamadı. Bu konuyu ve Center pozisyonun evrimini anlatmak için az önce bahsettiğim MVP yarısındaki iki oyuncudan örnek vermek çok doğru olacaktır, kabaca söyleyecek olursak önceden Center pozisyonun da oynayan bir oyuncu için belirli bir kuvvette ve büyüklükte olması,maçlarda ve takımlarda kendilerine yer bulabilmelerine yetiyordu. Yanlış anlaşılmasın, bu oyuncuların herhangi bir tekniği ya da becerisi yoktu demiyorum. Zaten Youtube platformuna Hakeem Olajuwan yazdığınızda yeteri kadar teknik, üst seviye footwork ve pota altı hareketleri göreceksiniz fakat olay aslında tam da burda patlıyor.Hakeem Olajuwan şu anda NBA’de oynuyor olsa modern bir uzun boylu,5 numara olarak adlandırılabilir, fakat zamanında Hakeem Olajuwan bir ve tek idi şu an itibari ile ise modern uzun kalıbına uymakta ki bu kalıbı yaratmakta kendisinin de büyük katkıları bulunuyor. Eskileri anlattık madem biraz da dediğimiz gibi şimdikileri eskilerle karşılaştıralım.Joel Embiid ve Nikola Jokic maç başına 3 ila 4 üçlük denemesinde bulunuyorlar ve %40’ın üstünde bir oranla atıyorlar bu üçlükleri. Biraz uç bir örnek olacak olsa da belki de gelmiş geçmiş en iyi Center olan Shaquille O’Neal ise kariyerinde sadece 1 üçlüğe sahip. Bu konuyu konuşmak için ayrıca bir makale dahi yazılabilirim. Bu yüzden olduğu kadar kısa tutmaya çalışacağım. Özetle artık Centerlardan sadece Pota altında basket bulup, rebound alıp ve defans yapması beklenmiyor. Gerçekten iyi bir center olmak istiyorsanız ya bu dalların birinde olağanüstü olacaksanız ya da hepsinde ve daha fazlasında belli bir seviyenin üstünde. Tekrarlama gereği duyduğum için söylüyorum: Yeni centerlar eskilerinden daha iyi veya bu oyuncu bu oyuncudan daha iyi gibi bir şeyi anlatmak veya tartışmak gibi bir amacım asla yoktur.

Nasıldı bu ?
Aydınlatıcı
2
Ciddili
3
Dantelsi
0
Geliştirilmeli
0
Kafa Karıştırıcı
0
Yorumları Göster (0)

Yorum yaz

E-mail adresin hiçbir şekilde paylaşılmayacaktır .

Tüm hakları saklıdır.

© 2021 Dantelz 

Yukarıya Dön