Now Reading
Woyzeck: Yoksul Ve Mutsuz İnsanların Öyküsü

Woyzeck: Yoksul Ve Mutsuz İnsanların Öyküsü

Alman yazar Georg Büchner 1800’lü yılların başında Woyzeck adlı oyununu kaleme alır. Yazarın ölümüyle yarım kalan eser dünyanın birçok ülkesinde sahneye konulurken farklı yazar, editör ve çevirmenler tarafından değişik sonlarla bitirilir. Fakat öykünün kahramanları ve ana akışı aynıdır.
Oyun bir kasabada geçer. Woyzeck rütbesiz bir askerdir ve kazandığı para yaşaması için yeterli değildir. Daha fazla para kazanmak için başkalarının yapmak istemediği ve küçümsediği işleri yapar. Aynı zamanda bir doktor tarafından denek olarak kullanılır. Bu yüzden sadece bezelye ile beslenen Woyzeck’in bütün yaşamı zorluklarla doludur. Yalnızdır da…
Marie adındaki bir kadınla ilişkisi vardır. O zamanlar evlenmek için kilisiye belirli bir para vermek gerekmektedir. Woyzeck’in bu imkanı olmadıgı icin resmi olarak evli değildirler ve evlilik dışı Andreas adında bir çocukları bulunmaktadir. Woyzeck, sürekli Marie’nin evine gelip para verir. Marie bu parayla kendisine ve çocuğuna bakar. Kendi aralarında küçük bir dayanışma örneği gösterirler.
Woyzeck yaşadığı ruhsal sorunlardan dolayı sürekli hallüslasyonlar görür. Marie’nin yakışıklı ve güçlü görünen bando çavuşu ile ilişkisi olduğunu öğrenerek önce onu, sonra kendisini öldürür.
Oyunun sarsıcı bir öyküsü ve kurgusu ile insanların kendi dışındaki etkenlerin baskısı konusunda eşi benzeri az bulunur tespitler yapar. İçinde bulunduğu ordu ona daha iyi bir yaşam sağlamadığı gibi ezmektedir. Doktorlar bilimsel araştırmaları için onu kobay olarak kullanmakta, beslenmesinden sosyal hayatına kadar her şeyini belirlemektedir. İş yükü, sorumlulukları ve ezilen kişiliği onun sosyal ilişkiler kurmasını ve insanca yaşamasının önüne set çeker. Ağır psikolojik sorunlar artık onu duygusuzlaştırmıştır. Gördüğü halüsinasyonlar yüzünden iki kişiyi öldürmüştür.
Oyuna göre şiddetin kaynağı hep erkeklerdir. Şiddeti bir şekilde dayanışma içinde oldukları ve hayatlarının bir parçası olan kadınlara değil, diğer erkeklere de uygulamaktadırlar.
Eser aynı zamanda taşranın ve taşra insanlarının acımasızlığını da gözler önüne sermektedir. Değişen dünya istediği ve kullanabildiği insanı yaratma peşindedir. Woyzeck ve milyonlarca kişi ise kendisi olamadan yaşayıp gitmekte ve mutlu olmayı bile bilmemektedir.
İnsanların ihtiyaçları olan her şey varmış gibi gözükür. Alışveriş arabası, buzdolabı, bisküviler, çikolatalar… Hatta insana anlık mutluluklar verecek sirkler ve eğlenceler… Fakat o kadar çalışma bunlara sahip olmak için yeterli değildir. Temel ihtiyaçlar için vakit kalmadığı gibi eğlence ve dinlence için de zaman yoktur.
Büchner oyunu Woyzeck’in bıçağı gölete bıraktığı anda bitirir. Oyunun tahmine dayandırılmış çoğu yorumunda ise Woyzeck, bıçağı göletin sularına attıktan sonra üzerindeki kanı temizlerken boğulmaktadır.

Nasıldı bu ?
Aydınlatıcı
1
Ciddili
0
Dantelsi
0
Geliştirilmeli
0
Kafa Karıştırıcı
0
Yorumları Göster (0)

Yorum yaz

E-mail adresin hiçbir şekilde paylaşılmayacaktır .

Tüm hakları saklıdır.

© 2021 Dantelz 

Yukarıya Dön