Now Reading
Seküler Anlatılar ve Cumhuriyet- Düz Plüton Cemiyeti 4

Seküler Anlatılar ve Cumhuriyet- Düz Plüton Cemiyeti 4

Bu yazı Düz Plüton Cemiyeti 3. bölümün devamı niteliğindedir.

Seküler anlatılara örnek ararken, dini anlatılarda yaptığım gibi coğrafya ve çağımızdan çok uzaklaşmamaya çalışacağım. Bunun sebebi tartışmalı konulara değinerek dikkat çekmekten ziyade zaten insanların zihninde bu anlatıların bulunduğunu göstererek konunun aktüelliğini farkettirmek ve başka çağ ve coğrafyalardan örnekler seçip onları anlatmakla vakit kaybetmek istemeyişimdir.

Hilafetin ve saltanatın yıkılıp cumhuriyetin kuruluşuyla Türk dili, tarihi ve kültürü üzerine neden bu kadar düşüldüğünü hiç düşündünüz mü?

Teokratik bir sistemde yoğunlaşacağınız anlatılar bellidir. Laik veya seküler bir sistemdeyse o anlatıyı sıfırdan oluşturmanız gerekir. Fakat bu ağızdan çıkışı kadar kolay değildir. Hele de elinizde Osmanlı gibi bir kültür çorbası varsa, birkaç nesil kalksanız eliniz boş, kafanız karışık döneceğiniz multikültürel bir toplumdaysanız günün sonunda ‘Ne mutlu Türküm diyene!’ demek zorunda kalacaksınız. Bunun bana kalırsa meali şudur: ‘Ben Türk diye bir kimlik uydurdum. Türküm diyen herkes Türktür işte.’ Bu da bütün milliyetçilik akımlarının çaresiz kaldığı o çıkmaza yüzde yüz çalışmamış olsa da zekice bir çözümdür.

Peki nedir o çıkmaz?

Biyolojik ve Sosyal Irk Kavramı

Bugün kullandığımız sosyal ırk kavramı biyolojik olarak anlamsızdır; çünkü genetik çeşitlilik mekansal izolasyonla doğru orantılıdır. Bu da demek oluyor ki: canlı(insan) toplulukları birbirinden ne kadar izole yaşarlarsa, nesiller boyu o kadar kalıtsal farklılık biriktirme şansı yakalarlar. Özellikle coğrafi olarak birbirlerine yakın ülkelerin vatandaşları arasında böyle bir izolasyondan söz edilemeyeceğinden sosyal manadaki ırklar arasında ne kayda değer ne de ayırt edici bir genetik farklılıktan da söz edilemez.1Bu yüzden sosyolojik manada ırklar, hayali cemaatler2üzerine bina edilmiş sahte kimliklerden ibarettir.

Milliyetçiliğin bahsettiğimiz çıkmazı tam da bundan kaynaklanmaktadır. Temeli olmayan binanın hangi katına yedinci kat diyeceğiniz tamamen izafidir. Bugün Türkiye’ye sığınmış ve türk toplumunun bir parçası olmak isteyen herhangi bir mülteci kaç kuşak sonra Türk olarak kabul görecek. Çocuğunun annesi türk olsa, çocuğu tamamen türk kültürüyle yetişse türk olacak mı?

Irk Öğretisi ve Naziler

Biraz kötü bir benzetme olacak olsa da zamanında Naziler de bu problemi farketmiş olacak ki tamamen manasız bir takım kriterler geliştirmişler.

‘Yüzden ırkın ruhu konuşur.’ sağ tarafta gördüğünüz fotoğraflar farklı yaşlardan Yahudi çocuklarına ait. sol taraftaki fotoğraflarsa farklı yaşlardan iki Alman kız çocuğu ve 7 yaşında bir erkek çocuğuna aittir.
Nürnberg Yasaları (Nürnberger Gesetze)3olarak da bilinen bu ırka aidiyet kriterleri uzun yıllar boyunca Hitler Almanyasında halkı sınıflandırmakta kullanılmıştır.

Lakin bu kriterleri anlatmak başlı başına bir yazının konusu olabileceğinden burada bırakıyorum. Lakin demek istediğim Atatürk’ün iki seçim hakkı vardı.

  1. Katı sözdebilimsel kriterlerle bir ırk kavramı oluşturmak
  2. İsteyen herkesin kendi isteğiyle bir parçası olabileceği ırk üzerine bina edilmiş bir kimlik oluşturmak

Atatürk ise sözdebilimsel kriterler üzerinden daha bölücü bir politika izlemek yerine herkesi içine alan ve bana kalırsa ırk kavramının manasızlığını kabul eden bir çözüm yolunu seçmiştir. Bu çok akıllıca bir boyun eğme ve kabul ediştir.

Cumhuriyetin kuruluşuna geri dönecek olursak bence göreceğimiz bir devlet veya rejimden ziyade bir anlatının doğuşudur.

Kaynakça

  1. Templeton A. R. (2013). Biological races in humans. Studies in history and philosophy of biological and biomedical sciences44(3), 262–271. https://doi.org/10.1016/j.shpsc.2013.04.010
  2. Anderson, B. (2006). Imagined Communities: Reflections on the Origin and Spread of Nationalism, Revised Edition (Revised ed.). Verso.
  3. Bildung, B. F. P. (2020, September 14). Vor 85 Jahren: Nürnberger Gesetze erlassen | bpb. bpb.de. https://www.bpb.de/politik/hintergrund-aktuell/68999/nuernberger-gesetze#:%7E:text=Regimes%20demonstriert%20werden.-,Am%2015.,Reich%3A%20die%20sogenannten%20N%C3%BCrnberger%20Gesetze.

Kapak fotoğrafı ekrem osmanoglu tarafından çekilmiştir.

Nasıldı bu ?
Aydınlatıcı
0
Ciddili
0
Dantelsi
0
Geliştirilmeli
0
Kafa Karıştırıcı
0
Yorumları Göster (0)

Yorum yaz

E-mail adresin hiçbir şekilde paylaşılmayacaktır .

Tüm hakları saklıdır.

© 2021 Dantelz 

Yukarıya Dön