Now Reading
Karantina Galaksisinde Delirmeme Rehberi

Karantina Galaksisinde Delirmeme Rehberi

-Nasıl hissettirdiğini biliyor musun?

– Godzilla, King Kong, uzaylı saldırısı gibi: hepsi bir arada!

-Sanki .. dünyamız asla aynı olmayacak gibi geliyor …

Steven Soderbergh’in Contagion (2011) filminden bu diyalog, COVID-19 ile boğuşan yeni dünyamızda kulağa tuhaf bir şekilde oldukça gerçek geliyor.

Hepimiz uzun süredir evlerimize kapandık, bazılarımız aylardır dışarıya adımını bile atmadı. Çalışma hayatımız, eğitim hayatımız , derslere katılma ve odaklanma şeklimiz her zamankinden çok daha farklı​1​. Bunun akabinde, içinde bulunduğumuz yeni düzen davranışlarımız üzerinde büyük bir etki bıraktı. Virüse karşı savaşla beraber gelen karantina kısıtlamaları ve alınan önlemler tüm dünyayı durdurma noktasına getirdi.
Olumlu tarafından bakacak olursak, insanlar artık aileleriyle daha makul bir süre zarfında vakit geçirebiliyorlar. Her şeyin oldukça hızlı geliştiği şu dünyada sevdiklerinizle güzel birkaç saat vakit geçirmek çok zorken, bu salgın tüm aile üyelerini tek bir çatı altında toplamayı başardı. Gösterişsiz ve sıradan hayat, insanların davranışlarında oldukça olumlu etkiler yarattı​2​. İnsanlar artık dinlenmeye, hobilerine ve ilgi alanlarına daha fazla zaman ve özen göstermeye, aynı zamanda evde eğlenmeye başladılar.
Bir çoğumuz pandemiyi kendiyle baş başa vakit geçirmek için muazzam bir fırsat olarak gördü. Balkonda oturarak bir fincan çayın tadını çıkarırken cıvıldayan kuşları dinlendi, temiz hava soludu.
Kısacası virüs gibi negatif bir etken birçok pozitif etkeni ve alışkanlığı da beraberinde getirdi.

Ancak bildiğiniz üzere madalyonun her zaman iki yüzü vardır. Dolayısıyla bütün bu karantina sürecinin insan davranışları üzerinde olumsuz bir etki yarattığı da malum​3​. Aile içi şiddet vakalarında, intiharlarda, işten çıkarılmalarda ve dolayısıyla temel ihtiyaçların dahi karşılanamamasında ciddi artışlar yaşandı. İş yerlerinde sıkışıp kalarak aile ve sevdiklerinin özlemini çekenler oldu. Seyahat yasağı geldi, okullar kapatıldı, beraberinde online derslere geçiş yapıldı ve pandemiye bağlı can kayıplarında büyük artışlar yaşandı. Göçmen işçiler işlerini kaybettiler, evlerine dönemediler ve temel ihtiyaçlarından mahrum kaldılar.
İşten çıkarmalar ve her geçen gün artan maaş kesintileri, insanların depresyona girmelerine ve finansal istikrarlarını kaybetmeleri korkusuna sebep verdi. Kısacası Covid-19, insanlarda psikolojik bir dengesizliğe yol açtı.

Böyle bir dönemden maalesef ki çocuklar da nasibini aldı. Okulların kapatılması uzun vadede çocuk gelişimi açısından oldukça kritik bir etkiye sahipti​4​. Çocuklar hayatlarının, yeni ortamlara girmelerini, yeni insanlarla tanışmalarını gerektiren döneminde evlerinde sıkışıp kaldılar. Onların gelişimine yardımcı olacak fiziksel ve ruhsal faaliyetlerin temini daha da zorlaştı. Olaylar çocukların davranışlarında veya gelişimlerinde bazı değişikliklere yol açabilecek raddeye geldi. Birçok çocuk evlerinde güven duygusunu yeterince hissedemediklerinden dolayı korku duygusu ile karşı karşıya geldi.

Unutmamalıyız ki sağlığımızın yerinde olduğu bir yaşamın yerini hiçbir şey tutamaz. Günler geçtikçe daha fazla insan hayatını kaybediyor. Oldukça bulaşıcı olan bu virüs ortalığı kasıp kavuruyor. Bu salgın bizleri birçok yönden etkiliyor ve elimizdeki en küçük şeylerin dahi değerini anlamamızı sağlıyor. Bunların en başında da, ruh sağlığımızı koruyabilmemiz açısından da büyük rol oynayan sosyal hayatımız geliyor.
Peki bu dönemde her şey alt üst olmuşken ruh sağlığımızı nasıl koruyabiliriz diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hayatımızda böyle bir dönemden geçmek hiçbirimizin istekleri çerçevesinde gelişmemiş olduğu gibi, bu yaşananları hayatımızdaki farklı bir dönem olarak görmek bize yardımcı olacaktır. Mesela içinde bulunduğumuz durumu insanlarla iletişim kurmak için yeni yollar olarak düşünebilmek mümkün. Sosyal medya, e-posta veya telefon aracılığı ile diğer insanlarla düzenli olarak iletişim halinde olun, çünkü bu platformlar sizin için önemli olan insanlara yakın hissedebilmenin en iyi yollarıdır. 

Kendinize bakmayı öncelik haline getirdiğiniz yeni bir günlük rutin oluşturun. Daha fazla okumayı veya film izlemeyi, egzersiz yapmayı, yeni hobiler edinmeyi veya internette araştırmalar yapıp kendinize yeni ilgi alanları bulmayı deneyebilirsiniz. Bu dönemin sadece kötü yanlarına odaklanmaktansa, faydalarını görebileceğiniz alışılmadık yeni bir deneyim olarak görün. 

Bütün bunlarla birlikte çevremizdeki insanları olumlu olmaya motive etmeyi de unutmamak gerek. Özellikle de herkesin kendince belli başlı zorluklar yaşadığı bu dönemde, empati kurmaya şimdi her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Dolayısıyla çevrenizdekilerle ilgilenmeyi asla ihmal etmeyin ve salgının bizleri değil, bizim salgını yenmemizi sağlayın.

Kaynakça

 1. 1.
  Meo SA, Abukhalaf AA, Alomar AA, Sattar K, Klonoff DC. COVID-19 Pandemic: Impact of Quarantine on Medical Students’ Mental Wellbeing and Learning Behaviors. Pak J Med Sci. 2020;36(COVID19-S4):S43-S48. doi:10.12669/pjms.36.COVID19-S4.2809
 2. 2.
  Martyna. What Quarantine Has Taught Me About Minimalism. Medium. Published 2020. https://medium.com/age-of-awareness/what-quarantine-has-taught-me-about-minimalism-68b1215e55a4
 3. 3.
  Henssler J, Stock F, van Bohemen J, Walter H, Heinz A, Brandt L. Mental health effects of infection containment strategies: quarantine and isolation-a systematic review and meta-analysis. Eur Arch Psychiatry Clin Neurosci. Published online October 6, 2020:1-12. doi:10.1007/s00406-020-01196-x
 4. 4.
  Imran N, Aamer I, Sharif MI, Bodla ZH, Naveed S. Psychological burden of quarantine in children and adolescents: A rapid systematic review and proposed solutions. Pak J Med Sci. 2020;36(5):1106-1116. doi:10.12669/pjms.36.5.3088

Kapak Fotoğrafı cottonbro isimli sanatçı tarafından çekilmiştir

Nasıldı bu ?
Aydınlatıcı
15
Ciddili
4
Dantelsi
5
Geliştirilmeli
2
Kafa Karıştırıcı
1
Yorumları Göster (0)

Yorum yaz

E-mail adresin hiçbir şekilde paylaşılmayacaktır .

Tüm hakları saklıdır.

© 2021 Dantelz 

Yukarıya Dön