Now Reading
NBA’de 5.Çeyrek- Parke Gıcırtısı Bölüm 1

NBA’de 5.Çeyrek- Parke Gıcırtısı Bölüm 1

Bir NBA sezonu başlamadan önce genellikle herkesin aklında olan bir soru vardır “Bu sene hangi takım şampiyon olacak?”. Bu sorunun cevabı kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Fakat her sezon birinciliğe aday gösterilen takımlar vardır. Ben de bu yazımda bu takımlardan ve şampiyon adaylığında ne kadar gerçekçi olduklarından bahsedeceğim. Ayrıca tabelaları fethetmese de kalplerimizi fetheden Stephen Curry’den de bahsedeceğim.

NBA kendi internet sitesinde her hafta takımların o hafta içinde gösterdiği performanslara göre güç sıralamasındaki yerlerini güncelliyor. Bu listenin ön sıralarında ise genellikle şampiyon adayı olarak gösterilen takımlar yer alıyor. Bu da demek oluyor ki: Kimin şampiyon olacağı üzerine tartışmalara bu liste yardımıyla da cevap verilebilir. Fakat bazı takımlar ve oyuncular play-off’larda ve normal sezonda farklı performanslar gösteriyorlar. Bu da tahminlerimizi boşa çıkarabiliyor. Mesela geçen senede Miami Heat’ın finale çıkması gibi sürprizler de gerçekleşebiliyor. Buna rağmen bence bu sene şampiyonluk adayı olarak gösterilecek 3 takım bulunmaktadır. Sizleri hiç bekletmeden bu takımların hangileri olduğuna geçelim o zaman.

İlk olarak Los Angeles Lakers benim aday listemde. Geçen senenin birincisini ilk sıraya koymanın iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum. LeBron James ve Anthony Davis’le geçen seneye damga vuran Los Angeles Lakers’in bu sene de aday olması herkes tarafından beklenen bir durumdu. Takımdan ayrılanlar da oldu tabii ama her zaman ayrılanlarla birlikte gelenler de olmakta ve bence Lakers’in takviyeleri bu sene şampiyonluk şanslarını arttıran bir faktör. Dennis Schröder, Marc Gasol, Wesley Matthews ve Montrezl Harrell gibi birçok önemli oyuncuyu eklediler takımlarına. Ayrıca şu anda bütün NBA’de en yüksek savunma derecesine sahipler, bu yüzden bence herhangi bir sakatlık gerçekleşmez. Covid-19 hastalığına yakalanan oyuncular olmazsa bu senenin adaylarından en güçlüsü Los Angeles Lakers’dır . Başka bir Los Angeles ekibi olan Clippers da sağlam bir kadroyla adaylık listesine girmeyi hakediyor kesinlikle . Kawhi Leonard güzel bir sezon geçirirken Paul George’un ise geçen sezonun Play-off’undaki kötü performansından eser kalmamış durumda. Bu sene gayet iyi gidiyorlar fakat geçen sene de gördüğümüz gibi Los Angeles Clippers’ın asıl olayı ve gerçekten kendilerini geçen seneye göre ne kadar çok geliştirdikleri Play-off’larda belli olacaktır.

Milwaukee Bucks ise tek gerçekçi doğu aday. Geçen sene Play-Off’larda oldukça kötü bodoslayan Bucks’in en büyük sorunu bence koçları Mike Budenholzer’di. Budenholzer çok inatçılık yapıp,tabiri caizse rakibe göre çok spesifik bir taktik geliştirmemişti. Fakat burada bütün suçu koça atmak da doğru olmaz. Bir takım kaybedince o takımın en değerli oyuncusu her zaman eleştiriye mağruz kalır ve evet, Giannis -her ne kadar çok sevsem de- karşılıklı eleştiriyi yer yer hak ediyordu geçen sene. Bu sene işlerin değişik olabilmesi için her şeyden önce hem Giannis’in hem Budenholzer’in önceki yıldan farklı bir şekilde hareket etmesi gerekecek.

Bu takımlar dışında tabii ki 3 süper starlı Brooklyn Nets eğer takviyelerle defansını vasat seviyeye çekerse bile, zaten olağanüstü ofansif oyuncularıyla doğuda Bucks’dan önce gelecektir. Lakin bana kalırsa bu çok düşük bir ihtimaldir. Miami Heat’ de işler tıkırında giderse ve Phidelphia’da Joel Embiid formunu korursa, her iki takım da doğu konsferansında sürpriz yapabilecek konumdadırlar. Batı’da ise geçen sene konferans finallerine çıkan Denver Nuggets, Nikola Jokic’in formuyla aynı yolu tekrardan görebilir gibi. Fakat bu senenin sürprizi Denver Nuggets’dan değil de, Utah Jazz’den beklemek daha doğru olur gibi. Tabii sürprizler beklenmedik olur ama Utah Jazz şu anda NBA’in en iyi oynayan takımlarından hem çok iyi bir ofansif yapıya hem de Rudy Göbert’in yardımıyla elit olmasa da iyi bir defansa sahipler.

Stephen Curry, “Chef Curry” yada “Baby Faced Assasin” siz onu nasıl çağırırsanız çağırın o hep aynı, hatta kimilerine göre daha iyi. Geçen sezonun çoğunda sakatlıklardan dolayı oynayamayan Curry’i Warriors’un da Bubble’a gitmemesi ile birlikte uzun bir süre parkelerde görememiştik. Ve şunu söylemeliyim ki: Onu gerçekten çok özlemişiz. Curry attığı her şutda “Hadi canım…”, “Bu da mı…” dedirten, ağızlarımızı açık bırakan ve keşke maçları bir buçuk hatta iki saat sürse dedirten performanslar çıkartıyor. Ama gerçek şu ki: Golden State Warriors, Curry’nin bu performansına rağmen hala Play-off potasında kendine sağlam bir yer edinebilmiş değil. Yazıyı yazdığım sırada 8. sıradalar tabii ki şu an belirli şeylere karar vermek bu takım Play-Off yapar ya da yapamaz demek – istisnalar hariç- özellikle de çekişmenin bu kadar yüksek olduğu batı konferansında çok da kolay değil. Fakat ben Curry’nin ve Warriors’un Play-off en kötü durumda ise Play-in yapacağını düşünüyorum ve sandığım kadarıyla birçoğunuz gibi bunu istiyorum. Durum şu ki: Golden State Warriors Play-off potasına ister girsin ister giremesin Curry’yi sahalarda görmek bütün bu sezon boyunca çok zevkliydi ve her zaman da zevkli olacak. Son olarak size küçük bir tavsiyem olacak: Sadece bir gecenizi ayırarak bir Golden State Warriors maçı izlemeniz kesinlikle zamanınıza değecektir.

Nasıldı bu ?
Aydınlatıcı
8
Ciddili
0
Dantelsi
3
Geliştirilmeli
0
Kafa Karıştırıcı
0
Yorumları Göster (0)

Yorum yaz

E-mail adresin hiçbir şekilde paylaşılmayacaktır .

Tüm hakları saklıdır.

© 2021 Dantelz 

Yukarıya Dön