Now Reading
Kudüs:Bir şehir üç inanç

Kudüs:Bir şehir üç inanç

Üç farklı dinin bir arada yaşadığı bir şehir düşünelim. Musevilik, İsevilik ve Müslümanlık… Her ne kadar barışçıl bir ortamda bulunuyor olsalar da mutlaka günün birinde önyargılar kendilerini gösterecektir. Acaba Kudüs’te de durumlar bu şekilde mi yaşandı?

Haçlı Seferleri dönemindeki Kudüs’ü ve oradaki yaşamı konu alan ”Bilge Nathan” kitabı bize bu sorunun cevabının ipuçlarını veriyor. Daha sonra tiyatroya ve sinemaya da uyarlanan bu eser, aydınlanma çağının en önemli temsilcilerinden Gotthold Ephraim Lessing tarafından kaleme alınmış.

Musevi bir tüccar olan Nathan sık sık iş amaçlı seyahatlere çıkar. Nathan’ın, ticaretle uğraştığı için çevresi hayli geniştir. Onu kitabın hemen başında yine bir seferden dönerken karşılıyoruz. Bu dönüşü diğerlerinden ayıran bir ayrıntı göze çarpıyor. Onu telaşla bekleyen kızı…

Nathan evine ulaştığında ona doğru koşan kızı evde bir yangın çıktığını haber verir. Recha adında, 18 yaşındaki kızı kendisini bir meleğin kurtardığını düşünmektedir. Kızın melek olarak tarif ettiği varlık aslında bir insandır. Hatta asker, bir tapınak şövalyesidir!

Bu şövalye Sultan Selahaddin’in birkaç gün önce hürriyetine kavuşturduğu bir kişidir. Nedeni ise Sultan’ın merhameti ve ölen kardeşine olan benzerliğidir. Bu durumu öğrenen Nathan, kızını kurtardığı için tapınak şövalyesini ziyaret etmek ister ve bir hurmalıkta bulur.

Nathan’ın teşekkürüne karşılık şövalye ‘şövalyece’ bir davranış göstererek, teşekküre gerek olmadığını, bu durumdaki herkesin kızına benzer bir yardımı yapacağını söyler. Öte yandan Hristiyan olan şövalye Nathan’a karşı bir önyargı beslemektedir. Fakat kısa konuşmalarının sonunda Nathan’ın ne kadar alçak gönüllü ve bilge bir kişi olduğunu görür.

Aradan geçen bir süre sonra Sultan Selahaddin Nathan’ı sarayına davet eder. Sultan, çok parası olduğunu düşündüğü Nathan’dan maddi yardım beklentisi içindedir.

Buluşmada Sultan Selahaddin Nathan’a, “Sence en doğru din hangisidir” diye sorar. Nathan ise bu soruya karşılık bir yüzük hikayesi anlatır.

Bu hikâyeye göre; paha biçilmez bir yüzüğe sahip bir adam varmış. O kişi ölmeden önce bu yüzüğü en sevdiği oğluna miras bırakmış ve ona “Sen de bunu en sevdiğin oğluna ver” demiş, torunlarını düşünerek. Oğul evlenip üç erkek çocuk sahibi olmuş ve onların hepsini çok seviyormuş. Yüzüğü hangisine vereceği konusunda kararsız kalınca aynı yüzükten iki kopya daha yaptırmış. Sonra her üç oğluna da bu yüzükleri vermiş.

Çocukları babaları ölünce hangisinin gerçek yüzük olduğuna karar verememiş ve bir yargıca gitmiş. “Herkes yüzüğün gücüne inanmalı ve önyargısız olarak yaşamalı. Zamanla gerçek yüzüğün hangisi olduğu böylece netleşecektir.” cevabını almışlar yargıçtan.

Nathan da Sultan Selahaddin’e bu örneği vererek, üç kutsal dini üç yüzüğe benzeterek hiçbir dinin diğerine üstün tutulamayacağını söyler.

Sultan, Nathan’ın ne kadar bilge biri olduğunu düşünerek ona daha çok saygı duyar.

Kitabın devamında aslında üvey olan Nathan’ın kızı, Sultan Selahaddin’in yeğeni çıkar. Şövalye de kızın ağabeyidir. Evlilik planları yapan iki genç bu gerçeği öğrenince evlenmekten vazgeçerler ve iki kardeş olarak çok sevinirler.

Böylece Sultan Selahaddin ve Sultan’ın ölen kardeşi Müslüman, Nathan’ın kızının babası ve Nathan’ın kızının annesi Hristiyan, Nathan’ın kızı ise bir Musevi olarak büyümüş olur. Aslında üç dinin bir arada olduğunu ve aynı aileyi temsil ettiğini anlamış oluruz.

Genel olarak ”Bilge Nathan” kitabı, o zamanki dinler arasındaki ön yargıları ve sonrasında karakterlerin birbirlerine karşı oluşan hoşgörülerini ve sevgilerini oldukça açık anlatan ve üç dinin birlikte nasıl yaşadığını gözler önüne seren bir eserdir. Almanya’da genellikle lise öğrencilerine okutulan bu kitap üzerine bolca analiz yazılmış, birçok öğrencinin gözünden yorumlanmış ve tartışılmıştır.
Eminim sizler de bu kitabı okuduktan sonra hoşgörü ve sevgi kavramları üzerinde daha farklı bir bakış açısına sahip olacaksınız.

Nasıldı bu ?
Aydınlatıcı
3
Ciddili
0
Dantelsi
0
Geliştirilmeli
2
Kafa Karıştırıcı
0
Yorumları Göster (0)

Yorum yaz

E-mail adresin hiçbir şekilde paylaşılmayacaktır .

Tüm hakları saklıdır.

© 2021 Dantelz 

Yukarıya Dön