Now Reading
DantelZ Çevre Bilimleri Okulu: ÇİMLERE BASMAYINIZ 101

DantelZ Çevre Bilimleri Okulu: ÇİMLERE BASMAYINIZ 101

Çevre bilimleri yazan bir başlığa tıkladıysanız gerçekten okuyacak bir şeyler arıyor olmalısınız. Fakat dünyamızın içler acısı haline ve bu yazının girişine bakarak moral bozmak yok çünkü, ya zaten en kötü şeyler vurmadan biz öleceğiz, ya da bir şekilde politikacıları ve ergenleri harekete geçirip bunun üstesinden bürokratik ve toplumsal düzeyde geleceğiz. Her ikisi için de zorlu bir süreç bizleri bekliyor.

“Çimlere basmayınız” üzerine birkaç söz

Çocukluğumuzda hepimizin duyduğu ve muhtemelen burun kıvırdığı ve “yav ben bassam ne olacak” dediği bir uyarı/ricadır bu. Derininde dünyayı kurtarmak için yapmamız gereken şeyi barındırıyor aslında: herkesin kendi davranışını düzeltmesi.

Eninde sonunda bu kapıya çıksada meseleyi bu şekilde özetlemek maalesef mümkün değil. Bizlere, 2klı’lara veya Z-Gen’lere, çok büyük sorumluluk düşüyor. Boomerlar1 zamanında sadece ülkelerin nüfus istatistiklerini ”boomlamadıkları*”, aynı zamanda dünyanın her yerinde doğayı ve doğayı kullanma biçimlerini de adeta yarınlar yokmuşçasına ‘boomladıkları’ için, bugün bizler iklim değişikliği ve küresel ısınma** ile mücadele etmek zorundayız.

Sera gazı etkisi, ozon tabakasının eski tişört haline gelmesi, yağmur ormanlarını dutluğa çevirmemiz, okyanusları belediyenin mavi çöp kutularıyla karıştırmamız sonucunda başımıza böyle bir belayı almış olduk. Biz yaptık yani. Bunu NASA, IPCC***
gibi kurumlar ve bilimadamlarının %97’si bunu onaylıyor.2
Obama da zamanında söylemişti.

Tamam da ben buradan ne öğreneceğim ?

Daha fazla uzatmadan bu serinin içeriğinde neler olacağını aşağıda özetleyeceğim. Öncelikle çevremizi tanıyacağız. Çevremizdeki problemleri tanıyacağız ve içselleştirmeniz için uğraşacağım. İklim değişikliği ve çevre konusunda mesajı veren verilen mesajdan daha önemli. Sizler ailenizi ve çevrenizi etkilemede maalesef buna yıllarını vermiş saçını sakalını ağartmış bir bilimadamından daha etkilisiniz. O yüzden ben de sizi etkilemeye ve birşeyler katmaya çalışacağım. İklim değişikliğinin sebeplerini inceleyeceğiz. Bazen üzüleceğiz bazen acaba diyeceğiz, bazen de vay şerefsizler diyeceğiz. Daha sonra belki beraber bi kahve içeriz.

Başlıca konuları ben şu şekilde listeledim. Özel istek üzerine araştırma da yapabilirim. Birkaçı:

– Çevre nedir, çevre bilimleri nelerdir, neleri araştırır, çevrebilimciler ne yapar?
– Sera gazı etkisi nedir? Neden tehlikelidir?
– İklim değişikliği ve politika, yakın dostumuz IPCC
– ekstrem hava ve doğa olayları ve bunların nerelerde kimleri nasıl vurduğu; kuraklık, su kıtlığı, ısı dalgaları, örnek vakalar; kurumuş boğazım’ın gazapizm şarkısı ve ucuz sosyal medya memei olmaktan çıkıp günlük hayat gerçeği olması ihtimalinde geleceğimiz taklalar;
– Büyük Pasifik Çöp Alanı: ortaya çıkışı, beraberinde getirdiği problemler; Önüne
geçebilmek için neler yapabilirim?
– Yağmur ormanlarının hiç edilmesi ve bunun arkasındaki sebepler, Bolsonaro ismini
duyunca neden adamın kemiklerini de anmanız gerektiği;
– Artan nüfus ve kaynak tüketimi: birincisinin aslında problem olmaması ama ikincisine sebep olması;
– Enerji sorusu: Hangi kaynaklardan enerji elde ediyoruz? Enerji devrimi ne demek?
Atom enerjisinin neden bir çözüm değil? AB Nordstream 2’yi döşeyebileceği alternatif
yerler; Amerikanın hidrolik kırılmayla**** petrol çıkarabileceği yerlerin alternatif listesi;
– Giydiğimiz kıyafetlerin üzerindeki iki basamaklı etiketten çok daha fazlaya mal olması; kıyafet tüketiminin çevreye etkisi;
– Tarım yapacağız diye katliam yapmamız; Landgrabbing; modern sömürgecilik;
Sürdürülebilir tarım nedir ?
– Neden hamburger, kebap ve cheesecake tüketirken bir kez daha düşünmemiz
gerekiyor? Et ve süt tüketiminin çevreye etkisi neler ? sütün kemiklerimize iyi gelmesi
fakat çevreye çok da iyi gelmemesi;
– Arılar ölünce geleceğimiz takla;
– O sevdiğimiz lattelerin, americanoların, kapuçiiiiinoların 10 yıl sonra yokolabilmesi
ihtimali

Bu listeyi sabaha kadar uzatabiliriz. Zaten her ince detayını da anlatabilmem mümkün değil. Fakat elimden geldiğince size kapsamlı bir bakış açısına sahip olabilecek kadar bilgiyi sıkıştırmaya, anlatmaya çalışacağım.

He unutmadan, her yazımın sonunda mümkün oldupu kadar konu ile alakalı, olmadığı
yerlerde rastgele olmak üzere yazıyı okurken ekşittiğiniz yüzünüzü, kaçan paşa keyfinizi önce yerine getirebilecek, daha sonra da “kim uğraşıcak abi” dedirtecek önerilerde bulunacağım.
Öneri derken yani bilimsel dayanağı olan ve benim bazı organlarımdan sallayıp da sizi
yaparken izleyip gülebileceğim şeyler olmayacak. Gerçekten kendi çapınızda hem vicdanınızı yapıp hem de bazı organlarınızdan daha büyük olan karbon ayak izinizi düşüren küçük dokunuşlar olacak. Bu yazının önerisi de çimenlere basmayın.Şaşırtıcı değil mi? Nasıl da taklaya geldiniz öyle…
Bu seferki öneri önce kendi kelimelerimizin kuvvetinin farkına varmak. Çünkü kelimeler fikirlere can verir ve fikirler de dünyayı değiştirir. Ufak bir beyin fırtınası yapalım ve kendi kendimize bu problemin bizim problemimiz olduğunu içselleştirelim. İstesek de istemesek de dönemin 3. Vlad’ı (kazıklı olan)3 Climate Change ve biz de Osmanlı askerleriyiz(mecazen yani hemen vurmayın). Bir an önce etkili hareket edebilmek için konuşmamız, hem çok kişiyle, hem de çok konuşmamız lazım. Aşağıya güvenilir bilgi edinebileceğiniz bazı kaynakları da bırakacağım. Dilerseniz kendiniz de ararştırır, benim yazımı okuyunca “ee, bu da kopipest yapmış %&!” dersiniz.

Kendinize iyi bakın, ve çimlere basmayın.

Kaynakça

  1. OK boomer. (2021, January 25). https://en.wikipedia.org/wiki/OK_boomer

2. Bojanowski, A. (2014, 23. September). Die 97-Prozent-Falle. Spiegel. https://www.spiegel.de/wissenschaft/natur/klimawandel-97-prozent-konsens-bei-klimaforschern-in-der-kritik-a-992213.html

3. Pallardy, R. (2021, January 5). Vlad the Impaler. Encyclopedia Britannica. https://www.britannica.com/biography/Vlad-the-Impaler

Açıklamalar

* Tureng sözlüğe göre booming (eng.), gümlemek, ilerletmek, gibi anlamlara gelmektedir. Ayrıca spesifik olark da savaş sonrası jenerasyonu için argoda kullanılan Boomer kelimesiyle de aynı kökenden gelir.

**Havalı olmak istiyorsanız climate change ve global warming diyebilirsiniz. Ben bazen diyeceğim çünkü havalı

***Intergovernmental Panel on Climate Change, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli. Bu arkadaş bizi çok ilgilendiriyor. Lafı çok geçecek.

****Fracking (eng.) kelimesinin Tureng Sözlük’e göre Türkçe karşılığı. Ben de emir kuluyum. Fancy kelimeler kullanmak istiyorum ama patron milleti bir gecede cahil bıraktı.

Nasıldı bu ?
Aydınlatıcı
8
Ciddili
1
Dantelsi
6
Geliştirilmeli
4
Kafa Karıştırıcı
0
Yorumları Göster (0)

Yorum yaz

E-mail adresin hiçbir şekilde paylaşılmayacaktır .

Tüm hakları saklıdır.

© 2021 Dantelz 

Yukarıya Dön