Now Reading
Algoritma Denizde Kaybolanları Arıyor

Algoritma Denizde Kaybolanları Arıyor

Algorithm Aids Search for Those Lost at Sea
Kaynak: Massachusetts Institute of Technology

Bir gemi denizde battığında veya kaybolduğunda, arama kurtarma ekipleri, hayatta kalanlar için nerede araştırma yapacaklarını belirlemek için genellikle bilgisayar modellerine güvenir.  Şu anda kullanılan modeller, sürüklenen bir nesnenin yolunu tahmin etmek için uydulardan ve açık deniz sensörlerinden gelen verileri birleştirerek bulunma olasılığı en yüksek olan alanların haritalarını üretir.  İlk arama başarısız olursa, modeller tahminlerini güncellemek için bu bilgileri birleştirir.

 Şimdi bir araştırma ekibi, aramanın ilk üç saati boyunca sürüklenen nesnelerin konumunu tahmin etmek için yeni bir algoritma geliştirdi.  Araç, kayıp bir kişinin yörüngesini modellemek yerine, akıntıların ve dalgaların yakındaki nesneleri çekmek için bir araya geldiği geçici çekim profilleri (TRAP’ler) olarak adlandırılan sudaki bölgeleri tanımlar.  Gelecekteki arama ve kurtarma operasyonlarının erken saatlerinde, önceden gizlenmiş olan bu “çekicilerin” hesaba katılması, hayat kurtarmada çok önemli olabilir.

 Okyanus suyunun hareketi matematiksel olarak bir hız alanı olarak temsil edilebilir, bu durumda yüzey üzerindeki her noktada suyun hızını ve yönünü tanımlar.  Nature Communications’da Mayıs ayında açıklanan yeni algoritma, en güçlü çekmeye sahip bölgeleri bulmak için okyanus dalgası verilerini ve bu alanın tahmin modellerini kullanıyor.  Suda görünmez olsa da, her TRAP bir harita üzerinde yaklaşık 100 ila 1.000 metre uzunluğunda bir eğri olarak çizilebilir.  Yüzey koşulları değiştikçe, TRAPler, nesneleri kendileriyle birlikte sürükleyecek kadar yavaş hareket ederler – bir masanın altında hareket eden bir mıknatısın masanın üstünde bir demir öğeyi çekmesine benzer.

Harvard Üniversitesi’nden çalışmanın baş yazarı Mattia Serra ve meslektaşları, Massachusetts’teki Martha’nın üzün bağının hemen güneyindeki çalkantılı sulara üzerlerinde izleme cihazı bulunan mankenler fırlatarak yöntemi sahada test ettiler. Serra “her manken farklı bir yörünge izledi, ancak algoritmanın öngördüğü gibi hepsi aynı TRAÜ üzerinde kümelendi” diyor.  Bu ilk testler kıyıya yakın bir yerde gerçekleştirildi, ancak aynı matematik, açık okyanusta da tuzakların varlığını öngörüyor.

Bilimsel danışmanlık şirketi Metron’un yöneticisi ve Amerika Birleşik Devletleri Sahil Güvenlik’inin standart arama ve kurtarma protokolünün baş tasarımcısı Lawrence Stone bu “kesinlikle büyüleyici, etkileyici sonuçları” sıcaklıkla karşılıyor. Yeni çalışmaya dahil olmayan Stone, çalışma “yapmaktan hoşlandığımız türden bir şeye tam olarak uyuyor ve direnmekte olan iyi bir bilimsel araştırma” diyor. “ Hadi işe koyulalım.”Stone, Trap’in aracının mevcut modelleri değiştirmeyeceğini, tamamlayacağını vurguluyor.  Bir sözcü, Sahil Güvenlik’in Trap eğrilerini tahmin haritalarına dahil etmeye çalıştığını doğruladı.  Araştırma devam ederken, Serra ve meslektaşları rüzgar ve kaldırma kuvvetinin etkilerini hesaba katmayı ve böylece tahminlerin doğruluğunu artırmayı umuyor.

 
Bu makale aslen Scientific American sitesinde yayınlanmıştır.
 

Nasıldı bu ?
Aydınlatıcı
0
Ciddili
0
Dantelsi
2
Geliştirilmeli
0
Kafa Karıştırıcı
0
Yorumları Göster (0)

Yorum yaz

E-mail adresin hiçbir şekilde paylaşılmayacaktır .

Tüm hakları saklıdır.

© 2021 Dantelz 

Yukarıya Dön